Strategia „Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami”

news konferencja wum 2022


Warszawski Uniwersytet Medyczny, Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Medycznej oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej, stworzyły strategię osiągniecia dobrych relacji z pacjentami.
Leszek Denkiewicz, koordynator projektu edukacyjnego „Dobre relacje z pacjentem” jest współautorem tej strategii.

Strategia ma posłużyć jako mapa drogowa zawierająca rekomendacje konkretnych działań niezbędnych do podjęcia przez wszystkich uczestników procesu terapeutycznego (decydentów, kadrę zarządzającą, personel medyczny oraz pacjentów). Założenia strategii zaprezentowano podczas konferencji „Komunikacja w medycynie i dobre relacje z pacjentami – teoria, praktyka, dydaktyka”, która odbyła się w dniu 25 maja, w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

 

Prace nad dokumentem trwały od października 2020. Finalnie uzyskano katalog 5 głównych rekomendacji, z przypisanymi im 33 konkretnymi, zalecanymi działaniami. Każde działanie ma określony jeden z trzech poziomów ważności oraz jeden z trzech poziomów łatwości wdrożenia.

Wszystkie rekomendacje i działania są bardzo ważne, ale w naszej opinii z punktu widzenia osiągniecia poprawy w placówkach medycznych do kluczowych należą:

  • Akredytowanie/certyfikowanie przez płatnika NFZ projektów edukacyjnych, mających na celu poprawę jakości komunikacji, pozwalające na premiowanie placówek realizujących te projekty.

  • Prowadzenie w placówkach medycznych ciągłego, wystandaryzowanego procesu monitorowania doświadczeń pacjentów.

  • Regularna analiza wyników pozwalająca na podejmowanie działań mających na celu poprawę relacji wraz z mierzeniem rezultatów wdrożonych działań.

  • W oparciu o prowadzone analizy, realizowanie projektów poprawy relacji personelu z pacjentami, zgodnie z metodami rekomendowanymi w Standardach Akredytacyjnych ministra Zdrowia.

 

Szczegóły Strategii oraz szczegółowy Opis Rekomendacji znajdą Państwo na stronie Stowarzyszenia Akademia Komunikacji Medycznej: https://akademiakomunikacjimedycznej.pl/

 

A informacje o Konferencji na stronie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: https://www.wum.edu.pl/node/17132

DMC Firewall is a Joomla Security extension!